Matolcsy György gazdaságpolitikáját gyakran szokás unortodoxnak nevezni. A volt Nemzetgazdasági Miniszter illette ezzel a jelzővel intézkedéseit, majd ez később szállóigévé vált. Kevesen tudják, hogy a helyes kifejezés a heterodox, mely a közgazdaságtanban a mainstreamtől eltérő, nem megszokott eszközök alkalmazását jelenti elsősorban. A közgazdaságtanban, gazdaságfilozófiában nincs olyan nézet, mely minden korban, minden válság esetén bevethető és hatékony. Adott korban, adott problémákra kínálnak megoldást az egyes irányzatok, de általában elmondható, hogy időszakonként kialakulhat egy-egy uralkodó szemlélet. Ami ettől a szemlélettől radikálisan eltér, azt általában a szakma egy része megbélyegzi, unortodox vagy heterodox jelzővel illeti. Pedig a gazdaságtörténetben számos példát találunk arra, hogy egy adott időben unortodox intézkedés vált később a közgazdaságtan fő áramává, uralkodó nézetévé.
Az 1929-es világválság túltermelési válság volt. A válságot végül Keynes akkor unortodox (heterodox) módszereivel sikerült leküzdeni. Az állami szerepvállalás hangsúlyozása akkor szokatlannak számított, mégis a sikeres válságkezelést követően, meghatározóvá vált egészen a 73-as olajválságig. Az olaj árának megugrása akkor a Milton Friedman nevével fémjelzett neoliberális gazdaságpolitikát hozta magával, mely az állami szabályozást és egyáltalán az állam szerepvállalás csökkentését jelentette. Ez a nézet máig a közgazdasági gondolkodás főáramát alkotja, melyhez képest viszonyítunk minden új nézetet. A 2008-as válság után pedig mindenki, aki korábban az államot a legrosszabb tulajdonosnak nevezte és az állami beavatkozást kárhoztatta, megkövetelte, hogy az állam avatkozzon be és kínáljon megoldást felmerült problémákra. Jöttek is a kormányzati intézkedések melyek számos bankot a tőkésítettek fel, és piaci szereplőket vagy éppen munkahelyeket mentettek meg.
Változnak tehát a trendek. A célhoz, legyen az növekedés, vagy az államháztartási hiány csökkentése nem csak egyféleképpen lehet eljutni. Matolcsy György módszerei nem azért rosszak, vagy jók mert unortodox avagy sem. A korábbi Nemzetgazdasági Miniszter intézkedéseit, nem ideológiai szempontból a main streamhez viszonyítva, hanem a célok és az elért eredmények tükrében vizsgálni.